טאקוונדו (Taekwondo)

טאקוונדו הינה אמנות לחימה קוריאנית. הטאקוונדו היא למעשה ערבוב של אמנות לחימה קוריאניות עתיקות יחד עם השפעות של אמנויות לחימה יפניות. פירוש השם טאקוונדו הוא “דרך החיים של הבעיטה והאגרוף”. הטאקוונדו בעיקר מוכר בעולם כספורט אולימפי.

היסטוריה

האזכורים הראשונים של אמנות לחימה קוריאנית מתוארכים מלפני 2300 שנה. באותה תקופה קוריאה היתה מחולקת לשלוש ממלכות. הממלכות היו נתונות להתקפות מצד מדינות שכנות וכמו כן נתונות במלחמות אזרחים ממושכות. האצולה בממלכות הקימו קבוצות של לוחמים כדי להגן על עצמם.

לקראת סוף המאה ה-10 עלתה לשלטון ממלכת קוריו (מקור השם קוריאה בשושלת זו). הישרדות הממלכה היתה תלויה בקיום צבא חזק ולכן עודדה שימוש באמנות לחימה, ואף קבעה כי אימונים באמנות לחימה יהיו חובה לכל הילדים מגיל 6, מסורת זו נמשכה 500 שנה.

בשנת 1910 כבשה יפן את קוריאה, ההתנגדות הקוריאנית דוכאה ואלפים נרצחו ונפצעו. השפה היפנית הוכרזה לשפה הרשמית בקוריאה, נאסר ללמוד בבתי הספר את ההיסטוריה של קוריאה והאימון באמנות הלחימה הקוריאנית נאסר.

רק בשנת 1945, לאחר כניעתה של יפן במלחמת העולם השנייה, שקדה קוריאה על שיקום התרבות הקוריאנית. מאסטרים קוריאנים שגלו ליפן ולמדו שם את אמנויות הלחימה היפניות, חזרו לקוריאה והחלו להקים בתי ספר לאמנויות לחימה שונות. בשנת 1965 אוחדו רוב השיטות לשטה אחת שנקראה- טאקוונדו.

טאקוונדו מודרני

בשנת 1973 הוקמה ההתאחדות העולמית לטאקוונדו ונערכה אליפות העולם הראשונה בסיאול. בשנת 1988 הוצג הטאקוונדו כספורט ייחודי באולימפיאדת סיאול ובשנת 2000 הוכר הטאקוונדו כספורט אולימפי רשמי באולימפיאדת סידני.

הקרבות כוללים אגרופים ובעיטות לגוף, בעיטות מותרות גם לראש. הטאקוונדו אינו כולל לחימת קרקע או הטלות, ולמרות שבטאקוונדו מסורתי יש תרגילים נגד כלי נשק וחניקות, הוא בעיקר מפורסם בטכניקת הבעיטות החזקות שלו.