קרב מגע (Krav Maga)

קרב מגע הוא שיטת לחימה ישראלית שהומצאה על ידי אימי שדאור ליכטנפלד. הקרב מגע מערב בתוכו אומנויות לחימה שונות, כגון אגרוף וג’ו ג’יטסו, ומטרתו ללמד את האדם להגן על עצמו בזמן הקצר ביותר שאפשר. הטכניקה פשוטה, אגרסיבית ויעילה, אין תרגילים מסובכים ובניגוד לאומנויות לחימה אחרות, שדרושות שנים כדי להתמחות בהם, בקרב מגע זמן הלימוד קצר יחסית זאת בשל הפשטות של התרגילים.

היסטוריה

אימי שדאור ליכטנפלד התגורר בצ’כוסלובקיה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. ליכטנפלד התחיל את דרכו בלימוד קבוצות יהודיות בברטיסלאבה, את טכניקות לחימה ללא נשק במטרה להגנה עצמית מפני התקפות פשיסטיות של בריונים מקומיים. בשלב יותר מאוחר בחייו שירת בצבא הבריטי שם כנראה המשיך ללמוד טכניקות לחימה שונות.

טרם קום המדינה הגיע ליכטנפלד ליישוב היהודי והחל ללמד בהגנה תורת לחימה שהיתה ידועה בשם “קרב פנים אל פנים”, שבעיקרה התבססה על לחימה בעזרת מקל, אגרוף מערבי וג’ו ג’יטסו. לאחר הקמת המדינה והקמת צה”ל ליכטנפלד התמנה לתפקיד מדריך כושר גופני ראשי של צה”ל.

תחת תפקידו כמדריך ראשי בצה”ל ליכטנפלד המשיך לפתח את תורת הלחימה ועם השנים היא נקראה “קרב מגע”. קרב מגע אינו אומנות לחימה או שיטת לחימה ספורטיבית, כלומר אין תחרויות וכדומה. הטכניקות מהירות ומסוכנות, כגון מכות לעיניים, גרון, ראש, אשכים וכדומה.

קרב מגע בימינו

קרב מגע הינו שיטת הלחימה הרשמית של צה”ל. חיילים ובמיוחד חיילים קרביים ויחידות מיוחדות לומדים קרב מדע כחלק מהכשרתם. השיטה מיועדת במיוחד לאנשים שאינם מומחים באומנות לחימה, ותוך זמן קצר צריך ללמד אותם להגן על עצמם. הטכניקה הפשוטה והאפקטיבית של הקרב מגע הפכה אותו לפופולארי בעולם.