אגרוף (Boxing)

אגרוף הינו שיטת לחימה ספורטיבית בעזרת האגרופים. באגרוף מודרני ספורטיבי המתחרים לובשים כפפות מרופדות (כפפות אגרוף) ומגני שיניים, ומתחרים בתוך זירה במסגרת חוקים מוגדרים, לדוגמה אסור לבעוט, להפיל, וכדומה. מותר רק להילחם בעזרת האגרופים. באגרוף חובבני המתאגרפים חובשים גם כובעי מגן מרופדים.

ההיסטוריה של האגרוף

אגרוף מוזכר עוד מימי יוון העתיקה, ומסופר כי הספרטנים היו אלו שהמציאו את האגרוף. הספרטנים יצאו לקרב ללא קסדות ולכן המציאו את האגרוף כדי להשתפר בקרב ולהצליח להתחמק מהמכות של אויביהם.

אגרוף נכנס למשחקים האולימפיים ביוון העתיקה בשנת 688 לפני הספירה ונחשב לספורט הכי מסוכן בתחרויות האולימפיות, מתואר כי לא פעם מתו אנשים בתחרויות האגרוף.

התחרויות האולימפיות ביוון היה אסור לבעוט או לחבק את היריב, מותר היה להילחם רק בעזרת האגרופים. לא היו סיבובים כמו באגרוף מודרני והמתחרים נלחמו עד שאחד מהם הרים את ידו לכניעה או שלא היה מסוגל עוד לעמוד על הרגליים ולהילחם. המתחרים שמו רצועות עור על הידיים כדי להגן על האצבעות (קצת מזכיר את החותלות ששמים היום מתאגרפים מתחת לכפפות).

אגרוף מודרני

נפילתה של יוון העתיקה הפסיקה את המשחקים האולימפיים, ורק במאה ה-18 לאחר תקופה ארוכה של שכחה, האגרוף חזר להיות פופולארי והתקיימו אליפויות שונות, בעיקר באנגליה.

בשנת 1743 “חוקי זירת האגרוף של לונדון” הובילה חקיקת חוקים בקרבות האגרוף ובשנת 1867 פורסמו “חוקי קווינסברי לספורט האגרוף” בידי ג’ון גראהם צ’ייברס מוויילס.

זירת אגרוף סטנדרטית היא ריבוע שכל אחת מצלעותיו הפנימיות נעה בין 4.9-7.6 מטר. בתחרויות אגרוף מקצועי מתקיימים 12-15 סיבובים של 3 דקות כל סיבוב, עם הפסקה של דקה או דקה וחצי בין הסיבובים.

שיטת הניקוד באגרוף מקצועי מזכה את הזוכה בכל סיבוב ב-10 נקודות ואת המפסיד ב-9. בנוסף, מורידים נקודות למתחרה כאשר הוא נופל לקרשים.
אגרוף נכנס למשחקים האולימפיים המודרניים משנת 1904,(פרט למשחקים באולימפיאדת סטוקהולם בשנת 1912) ונשים החלו להתחרות בשנת 2012.

אגרוף הינו שיטת לחימה ספורטיבית בעלת אופי תחרותי, המתאמנים באגרוף בדרך כלל שואפים להתחרות בזירה. החוקים המודרניים של אגרוף הפכו את הספורט ליותר ידידותי מימי יוון העתיקה, אולם עדיין ספורט זה נחשב לספורט אגרסיבי.

אגרוף אינו כולל הטלות, בעיטות או טכניקת שחרורים מתפיסות וכדומה, אלא רק מכות בעזרת האגרופים, ולכן כצורת הגנה עצמית סובל ממגבלות. מתאגרף אינו יודע כיצד להתגונן מפני חלק מההתקפות שהוא עלול להיתקל בהם במציאות.